جهان گستر رستمی

پروفیل z چیست؟

پروفیل z

پروفیل های باز که بیشتر در مصالح ساختمانی شامل درب های چوبی، قاب درب و پنجره ها و… کاربرد دارند. شکل این محصولات در ایران شامل Z | U | I است که همان گرم نورد شده می باشد.

پروفیل Z چیست؟

این نوع دسته بندی های پروفیل ها اکثرا در سقف سالن های بزرگ ورزشی، سوله ها، انبار و… کاربرد زیادی دارند. این محصول دارای انواع مختلفی نظیر پروفیل Z16 | Z18 | Z20 | Z22 می باشد. که در ضخامت های 2.5 سانتی متر و 3 سانتی متر توصیه می شود، که از لحاظ قیمتی با همدیگر متفاوت هستند.

کاربرد پروفیل Z

از فولادی در زمینه ساختمان سازی استفاده های بسیاری می شود. به همین دلیل به شکل های گوناگون ساخته و عرضه می شوند تا در هر بخش از ساختمان به بهترین شکل استفاده شوند؛ بدین ترتیب از حداکثر ظرفیت باربری این محصولات استفاده می گردد.

هر سازه فلزی از پروفیل های جدا از هم تشکیل می شود، که لازم است به صورت دقیق و یکپارچه در کنار هم متصل گردند. به طور مثال برای زیرسازی سقف های شیب دار در کارهای ساختمانی پروفیل Z یا نیم رخ Z را بکار می برند. در نقشه های مهندسی پروفیل زد را با Z نشان می دهند و عددی که بعد از آن درج می گردد، نشان دهنده ارتفاع پروفیل می باشد.

همانطور که اشاره شد، پروفیل های Z اکثرا برای پوشش سقف سالن های بزرگ یا کارگاه ها کاربرد دارد اما از این نوع پروفیل ها برای ساخت ستون های مقاطع مرکب نیز استفاده می گردد چراکه امروزه با بالا رفتن تعداد طبقات و وزن ساختمان ها، ستون ساختمان ها را به طور معمول از دو یا چند پروفیل ترکیبی می سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگوی سوالات شما هستیم
ارسال از طریق واتس آپ
جهان گستر رستمی